8 grudnia 2020 r. papież Franciszek ogłosił specjalny „Rok św. Józefa” z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego, który zakończy się 8 grudnia 2021 r.

W liście apostolskim „Patris corde”, opublikowany z tej okazji, papież Franciszek określił św. Józefa m.in. tytułami „ukochany ojciec; ojciec czułości, w posłuszeństwie i w gościnności; ojciec twórczej odwagi”, nawiązując do dekretu bł. Piusa IX ogłaszającego św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. Przy tej okazji papież Franciszek ujawnił swoje osobiste nabożeństwo ku czci Oblubieńca NMP, podkreślając, że od ponad czterdziestu lat, codziennie odmawia modlitwę do św. Józefa.

Publikacji listu apostolskiego „Patris corde” towarzyszy Dekret Penitencjarii Apostolskiej łączący „Rok św. Józefa” ogłoszony przez Papieża z darem specjalnych odpustów. Szczególne wskazania dotyczą dni tradycyjnie poświęconych pamięci Oblubieńca Maryi, takich jak 19 marca i 1 maja, oraz osób chorych i starszych „w aktualnym kontekście zagrożenia zdrowia”.

W naszej parafii, która nosi tytuł “Matki Bożej Nieustającej Pomocy” chcemy również ten kult św. Józefa praktykować, mając na uwadze to, że św. Józef był Oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny. Już niedługo będziemy obchodzić jego uroczystość, która wpisze się w przeżywanie rekolekcji wielkopostnych w 2021 roku. Przed tą uroczystością odprawimy nowennę do św. Józefa, a potem zwieńczymy to wspólnym aktem czci parafian wobec św. Józefa. Chcemy, by on był stróżem i obrońcą naszej świątyni, tak jak był stróżem domu Jezusa i Maryi. W tych niespokojnych czasach ataków na Kościół jako wspólnotę i kościoły jako domy obecności Boga to szczególnie ważne.