W największym skrócie o tym, co się zmieniło, po ostatnich decyzjach Rządu, Episkopatu Polski i Ks. Arcybiskupa:

  1. Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, podjął decyzję o odwołaniu udzielonej 24 marca br. ogólnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane. Treść dokumentu została opublikowana na stronie internetowej Archidiecezji Częstochowskiej. Tzn., że: Od niedzieli, 31 maja br. (włącznie), odwołuje się ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane, udzieloną dnia 24marca 2020 r. z tym, że udziela się zwolnienia od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji, wszystkim, którzy czują obawę przez zarażeniem.
  2. Zgodnie z informacją Rządu RP, od dnia 30 maja br. znosi się obostrzenia dotyczące kościołów i innych miejsc sprawowania kultu religijnego. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.W kościołach wierni muszą zasłaniać usta i nos oraz zachowywać dystans dwóch metrów pomiędzy sobą. Oznacza to, że wierni mogą uczestniczyć w Mszy świętej gromadząc się na terenie placu kościelnego i korzystając z nagłośnienia zewnętrznego. Można także sprawować Msze święte na zewnątrz (wyłącznie na terenie placu kościelnego). W obu przypadkach wierni mają jednak zachowywać właściwe, bezpieczne odległości oraz obowiązkowo zasłaniać usta i nos za pomocą maseczki lub przyłbicy.
  3. Wznawiając działalność grup formacyjnych trzeba zwracać uwagę, by podczas spotkań dochowano wszelkich zalecanych oraz wymaganych prawem środków ostrożności. W przypadku osób poniżej osiemnastego roku życia, mogą one uczestniczyć w spotkaniach w obecności rodziców lub opiekunów prawnych, albo za ich przynajmniej ustną zgodą.
  4. Wiernych zachęcamy do powrotu do zwyczajnego i zatwierdzonego w Polsce sposobu przyjmowania Komunii świętej, czyli do ust, pamiętając wszakże, iż osobie pragnącej przyjąć ją na rękę nie można tego odmówić (wiernych należy jednak pouczyć w jaki sposób mają to czynić).
  5. Podtrzymuje się przekazywanie znaku pokoju podczas Eucharystii poprzez gest skłonu głowy, zamiast podania ręki. Wiernym nie podaje się do ucałowania krzyży i relikwii.
  6. Do czasu bezpiecznego ustabilizowania się sytuacji epidemicznej nie napełnia się kropielnic kościelnych wodą święconą, ale w obrzędach Mszy świętej oraz podczas sprawowania sakramentów i sakramentaliów można używać wody święconej.
  7. Do uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, podczas Mszy świętych i nabożeństw śpiewać należy Suplikacje, niemniej zachęca się do kontynuacji tej modlitwy w intencji zażegnania epidemii i o dobrą pogodę na czas żniw i zbioru plonów.
  8. Przynajmniej do wspomnienia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (sobota po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa) podtrzymać należy wystawienie w oknach domów wizerunków Matki Bożej.
  9. Od niedzieli, 31 maja br., należy zakończyć transmisje internetowe z Mszy świętych i nabożeństw w parafiach, pozostawiając je – z roztropnością duszpasterską – jedynie tam, gdzie były prowadzone przed 13 marca 2020 r. Wiernym przypominajmy o tym, że transmisje przeznaczone są wyłącznie dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy świętej w kościele.